Prok7 has logged 109 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Edit this entry  
11
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★½
Edit this entry  
27
The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

The Criminal Life of Archibaldo de la Cruz

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Jetée

La Jetée

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Edit this entry  
02
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
Edit this entry  
22
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read the review Edit this entry  
02
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Isle

The Isle

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
10
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Edit this entry  
08
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★½
Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★½
Edit this entry  
15
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★½
Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Danyka

Danyka

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry