Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Great Day in the Morning

Great Day in the Morning

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Wichita

Wichita

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Stranger on Horseback

Stranger on Horseback

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Appointment in Honduras

Appointment in Honduras

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Way of a Gaucho

Way of a Gaucho

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Circle of Danger

Circle of Danger

1951
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Flame and the Arrow

The Flame and the Arrow

1950
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rain Hums a Lullaby to Pain

Rain Hums a Lullaby to Pain

2020
×
Edit this entry  
13
Easy Living

Easy Living

1949
×
Read the review Edit this entry  
13
Berlin Express

Berlin Express

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Experiment Perilous

Experiment Perilous

1944
×
★★★★
Edit this entry  
08
Days of Glory

Days of Glory

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dealer

Dealer

1999
×
Edit this entry  
06
Come and Go

Come and Go

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nem Sansão Nem Dalila

Nem Sansão Nem Dalila

1955
×
★★
Edit this entry  
03
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Edit this entry  
02
Cure

Cure

1997
×
★★
Edit this entry  
31
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Samson and Delilah

Samson and Delilah

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sound of the Shaking Earth

The Sound of the Shaking Earth

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
70

70

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Doctors Don't Tell

Doctors Don't Tell

1941
×
Read the review Edit this entry  
24
Nick Carter, Master Detective

Nick Carter, Master Detective

1939
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Grand Bounce

The Grand Bounce

1937
×
★★★
Edit this entry  
23
They All Come Out

They All Come Out

1939
×
★★★
Edit this entry  
23
What Do You Think? Tupapaoo

What Do You Think? Tupapaoo

1938
×
★★★
Edit this entry  
23
Think It Over

Think It Over

1938
×
★★
Edit this entry  
23
What Do You Think?

What Do You Think?

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What Do You Think? (Number Three)

What Do You Think? (Number Three)

1938
×
★★★
Edit this entry  
23
What Do You Think?

What Do You Think?

1937
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Incredible Stranger

The Incredible Stranger

1942
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Magic Alphabet

The Magic Alphabet

1942
×
★★★
Edit this entry  
23
Strange Glory

Strange Glory

1938
×
★★
Edit this entry  
22
The Face Behind the Mask

The Face Behind the Mask

1938
×
★★★
Edit this entry  
22
The Ship That Died

The Ship That Died

1938
×
★★★
Edit this entry  
22
The Man in the Barn

The Man in the Barn

1937
×
★★★
Edit this entry  
22
The Boss Didn't Say Good Morning

The Boss Didn't Say Good Morning

1937
×
★★★★
Edit this entry  
22
Romance of Radium

Romance of Radium

1937
×
★★★★
Edit this entry  
22
The King Without a Crown

The King Without a Crown

1937
×
★★★
Edit this entry  
22
The Rainbow Pass

The Rainbow Pass

1937
×
★★★★
Edit this entry  
22
Killer Dog

Killer Dog

1936
×
★★★
Edit this entry