lojasdecanela has logged 73 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Samson and Delilah

Samson and Delilah

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sound of the Shaking Earth

The Sound of the Shaking Earth

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
70

70

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Doctors Don't Tell

Doctors Don't Tell

1941
×
Read the review Edit this entry  
24
Nick Carter, Master Detective

Nick Carter, Master Detective

1939
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Grand Bounce

The Grand Bounce

1937
×
★★★
Edit this entry  
23
They All Come Out

They All Come Out

1939
×
★★★
Edit this entry  
23
What Do You Think? Tupapaoo

What Do You Think? Tupapaoo

1938
×
★★★
Edit this entry  
23
Think It Over

Think It Over

1938
×
★★
Edit this entry  
23
What Do You Think?

What Do You Think?

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What Do You Think? (Number Three)

What Do You Think? (Number Three)

1938
×
★★★
Edit this entry  
23
What Do You Think?

What Do You Think?

1937
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Incredible Stranger

The Incredible Stranger

1942
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Magic Alphabet

The Magic Alphabet

1942
×
★★★
Edit this entry  
23
Strange Glory

Strange Glory

1938
×
★★
Edit this entry  
22
The Face Behind the Mask

The Face Behind the Mask

1938
×
★★★
Edit this entry  
22
The Ship That Died

The Ship That Died

1938
×
★★★
Edit this entry  
22
The Man in the Barn

The Man in the Barn

1937
×
★★★
Edit this entry  
22
The Boss Didn't Say Good Morning

The Boss Didn't Say Good Morning

1937
×
★★★★
Edit this entry  
22
Romance of Radium

Romance of Radium

1937
×
★★★★
Edit this entry  
22
The King Without a Crown

The King Without a Crown

1937
×
★★★
Edit this entry  
22
The Rainbow Pass

The Rainbow Pass

1937
×
★★★★
Edit this entry  
22
Killer Dog

Killer Dog

1936
×
★★★
Edit this entry  
22
Master Will Shakespeare

Master Will Shakespeare

1936
×
★★★
Edit this entry  
22
The Story of the Jonker Diamond

The Story of the Jonker Diamond

1936
×
★★★★
Edit this entry  
22
Directed by Jacques Tourneur

Directed by Jacques Tourneur

1978
×
Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ailleurs, Partout

Ailleurs, Partout

2020
×
Edit this entry  
16
Salt Garden

Salt Garden

2011
×
★★
Edit this entry  
16
Sources

Sources

2012
×
Edit this entry  
16
Parcelle

Parcelle

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
Poppies

Poppies

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Under the Sun

Under the Sun

2011
×
★★
Edit this entry  
16
Turbulance

Turbulance

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Foryannfromrose

Foryannfromrose

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Tartarughe d’acqua

Tartarughe d’acqua

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Beijing 1988

Beijing 1988

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Poppies and Sailboats

Poppies and Sailboats

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Champ provençal

Champ provençal

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
foryannfromrose - hair removed

foryannfromrose - hair removed

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Impromptu

Impromptu

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Quiproquo

Quiproquo

1992
×
★★
Edit this entry  
16
Les tournesols

Les tournesols

1982
×
★★★
Edit this entry  
16
Roulement, rouerie, aubage

Roulement, rouerie, aubage

1978
×
★★★
Edit this entry  
16
Bouquets 11-20

Bouquets 11-20

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bouquets 21-30

Bouquets 21-30

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Bouquets 1-10

Bouquets 1-10

1995
×
★★★★★
Edit this entry