• Kajillionaire

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Jellyfish

    ★★★

  • Phantom Thread

  • How to Talk to Girls at Parties

  • The Edge of Seventeen

    ★★★

  • i thot i wuz free

  • Love

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★

  • Mommy

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

  • Palo Alto

    ★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★½

  • Submarine

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • Juno

  • Superbad

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★

  • Serial Experiments Lain

    ★★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★★

  • Gummo

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • House

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Persona

    ★★★★★