Kyle has logged 106 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Please Kill Mr. Kinski

Please Kill Mr. Kinski

1999
×
Edit this entry  
31
Crawlspace

Crawlspace

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
DAU. Degeneration

DAU. Degeneration

2020
×
Edit this entry  
30
Los blues de la calle Pop (Aventuras de Felipe Malboro, volumen 8)

Los blues de la calle Pop (Aventuras de Felipe Malboro, volumen 8)

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The 120 Days of Bottrop

The 120 Days of Bottrop

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
River of Fundament

River of Fundament

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Man with No Name

Man with No Name

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Aussariq

Aussariq

1975
×
Edit this entry  
29
The Amazonian Angel

The Amazonian Angel

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Light Beings

Light Beings

2018
×
Edit this entry  
28
Elles

Elles

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
The Queen of Black Magic

The Queen of Black Magic

1981
×
★★
Edit this entry  
27
Chronicle of a Disappearance

Chronicle of a Disappearance

1996
×
★★½
Edit this entry  
27
Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub?

Où en êtes-vous, Jean-Marie Straub?

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Lothringen!

Lothringen!

1994
×
Edit this entry  
27
The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

The Bridegroom, the Actress, and the Pimp

1968
×
Edit this entry  
27
Not Reconciled

Not Reconciled

1965
×
Edit this entry  
27
Machorka-Muff

Machorka-Muff

1963
×
Edit this entry  
26
The Big Animal

The Big Animal

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uku ukai

Uku ukai

2006
×
Edit this entry  
26
Alone

Alone

2001
×
Edit this entry  
26
Flight Over Lithuania or 510 Seconds of Silence

Flight Over Lithuania or 510 Seconds of Silence

2000
×
Edit this entry  
26
Fedia. Three Minutes After the Big Bang

Fedia. Three Minutes After the Big Bang

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Harbour

Harbour

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Antigravitation

Antigravitation

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Apostle of Ruins

Apostle of Ruins

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Earth of the Blind

Earth of the Blind

1992
×
Edit this entry  
26
Open the Door to Him Who Comes

Open the Door to Him Who Comes

1989
×
Edit this entry  
25
A Florida Melancholy

A Florida Melancholy

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Salvador

Salvador

1986
×
★★½
Edit this entry  
24
Hardware

Hardware

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Horla

The Horla

1966
×
Edit this entry  
23
Beach House: Live at Kings Theatre

Beach House: Live at Kings Theatre

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Duet for Cannibals

Duet for Cannibals

1969
×
★★
Edit this entry  
23
Antiporno

Antiporno

2016
×
Edit this entry  
23
Palindromes

Palindromes

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lucia

Lucia

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bubble

Bubble

2005
×
★½
Edit this entry  
22
One Second in Montreal

One Second in Montreal

1969
×
Edit this entry  
22
Back and Forth

Back and Forth

1969
×
Edit this entry  
22
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
Flaming Creatures

Flaming Creatures

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
No. 16: Oz: The Tin Woodman's Dream

No. 16: Oz: The Tin Woodman's Dream

1967
×
Edit this entry  
22
No. 12: Heaven and Earth Magic

No. 12: Heaven and Earth Magic

1962
×
★★★★
Edit this entry  
22
No. 11: Mirror Animations

No. 11: Mirror Animations

1956
×
Edit this entry