Pete has logged 210 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Carter

John Carter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man vs. Snake

Man vs. Snake

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
For the Love of Spock

For the Love of Spock

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Who the #$&% Is Jackson Pollock?

Who the #$&% Is Jackson Pollock?

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Windy City Heat

Windy City Heat

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Joshy

Joshy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mascots

Mascots

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry