Sort by

Pete has logged 441 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
61*

61*

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bright

Bright

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Soul of the Game

Soul of the Game

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill!

Kill!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
1922

1922

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Next

Next

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry