Sort by

Pete has logged 29 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Iron Sky

Iron Sky

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silence

Silence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry