Sort by

Pete has logged 32 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Safe House

Safe House

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Looper

Looper

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
300

300

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Atonement

Atonement

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry