Pete has logged 31 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Oklahoma City

Oklahoma City

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Becoming Bond

Becoming Bond

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sin City

Sin City

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jeremiah Tower: The Last Magnificent

Jeremiah Tower: The Last Magnificent

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mifune: The Last Samurai

Mifune: The Last Samurai

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Battle Over Citizen Kane

The Battle Over Citizen Kane

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry