Pete has logged 66 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Box

The Box

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Immortals

Immortals

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mike and the Mad Dog

Mike and the Mad Dog

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gunga Din

Gunga Din

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Role Models

Role Models

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Win It All

Win It All

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Z

Z

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry