Sort by

Pete has logged 434 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Charlotte's Web

Charlotte's Web

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Table 19

Table 19

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zama

Zama

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Good German

The Good German

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Solaris

Solaris

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kafka

Kafka

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Guilty as Sin

Guilty as Sin

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jackie Robinson

Jackie Robinson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry