Pete has logged 37 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gasland

Gasland

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Microbe and Gasoline

Microbe and Gasoline

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harvard Beats Yale 29-29

Harvard Beats Yale 29-29

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Concussion

Concussion

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gettysburg

Gettysburg

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Losers

The Losers

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Machete

Machete

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Green Zone

Green Zone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry