Pete has logged 69 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Snows of Grenoble

Snows of Grenoble

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
13 Days in France

13 Days in France

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trip

The Trip

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Atlanta’s Olympic Glory

Atlanta’s Olympic Glory

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scandal

Scandal

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The American

The American

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Four Feathers

The Four Feathers

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Capone

Capone

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Häxan

Häxan

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
With Beauty and Sorrow

With Beauty and Sorrow

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Salt Lake 2002: Stories of Olympic Glory

Salt Lake 2002: Stories of Olympic Glory

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Conflagration

Conflagration

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry