Pete has logged 98 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Himiko

Himiko

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glory

Glory

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ottolenghi and the Cakes of Versailles

Ottolenghi and the Cakes of Versailles

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rango

Rango

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
2012

2012

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Core

The Core

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Jesus Rolls

The Jesus Rolls

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Loving Vincent: The Impossible Dream

Loving Vincent: The Impossible Dream

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Umbrellas

Umbrellas

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christo in Paris

Christo in Paris

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Islands

Islands

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Running Fence

Running Fence

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry