Pete has logged 77 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Assassination

Assassination

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Downhill

Downhill

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Were Expendable

They Were Expendable

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bottle Shock

Bottle Shock

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wings of Eagles

The Wings of Eagles

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Opening Act

The Opening Act

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Informer

The Informer

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sleeping Beauty

The Sleeping Beauty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killers on Parade

Killers on Parade

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ballad of Orin

Ballad of Orin

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry