Sort by

William has logged 103 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lupin the Third: Fujiko's Lie

Lupin the Third: Fujiko's Lie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kuroko's Basketball the Movie: Last Game

Kuroko's Basketball the Movie: Last Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Redline

Redline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kabaneri of the Iron Fortress: The Battle of Unato

Kabaneri of the Iron Fortress: The Battle of Unato

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

Lupin the Third: Goemon's Blood Spray

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lupin the Third: Jigen's Gravestone

Lupin the Third: Jigen's Gravestone

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grisaia: Phantom Trigger The Animation

Grisaia: Phantom Trigger The Animation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blind Fury

Blind Fury

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Woodsman

The Woodsman

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Re:ZERO -Starting Life in Another World- Memory Snow

Re:ZERO -Starting Life in Another World- Memory Snow

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beyond the Boundary: I'll Be Here – Future

Beyond the Boundary: I'll Be Here – Future

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon?: Arrow of the Orion

Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon?: Arrow of the Orion

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry