RSS feed for Sascha
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Radioland Murders

Radioland Murders

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Porky's

Porky's

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tintin and the Mystery of the Golden Fleece

Tintin and the Mystery of the Golden Fleece

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Das Ding

Das Ding

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Reckoning

The Reckoning

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Return of Sherlock Holmes

The Return of Sherlock Holmes

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Operation Ganymed

Operation Ganymed

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Cook

The Cook

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cops

Cops

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Snoopy, Come Home

Snoopy, Come Home

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Number 13

Number 13

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A View from a Hill

A View from a Hill

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ice House

The Ice House

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Boys from Brazil

The Boys from Brazil

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Hard Road To Travel

A Hard Road To Travel

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
13 Frightened Girls

13 Frightened Girls

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stigma

Stigma

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gumball Rally

The Gumball Rally

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Signalman

The Signalman

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Constantine: City of Demons - The Movie

Constantine: City of Demons - The Movie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spider's Stratagem

The Spider's Stratagem

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zotz!

Zotz!

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Sardonicus

Mr. Sardonicus

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night Train

Night Train

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus Is a Stinker

Santa Claus Is a Stinker

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evilspeak

Evilspeak

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry