RSS feed for Sascha

Sascha has logged 106 entries for films released in the 1940s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Pardon My Sarong

Pardon My Sarong

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Das Gespensterhaus

Das Gespensterhaus

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wilder Urlaub

Wilder Urlaub

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lodger

The Lodger

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Power of the Press

Power of the Press

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Obsession

Obsession

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unconquered

Unconquered

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil and Miss Jones

The Devil and Miss Jones

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Whistler

The Whistler

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Die seltsame Geschichte des Brandner Kaspar

Die seltsame Geschichte des Brandner Kaspar

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titanic

Titanic

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Suspect

The Suspect

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ride 'Em Cowboy

Ride 'Em Cowboy

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Film Without Title

Film Without Title

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hollow Triumph

Hollow Triumph

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Meet John Doughboy

Meet John Doughboy

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hiawatha's Rabbit Hunt

Hiawatha's Rabbit Hunt

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gay Parisian

The Gay Parisian

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die goldene Spinne

Die goldene Spinne

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Achtung! Feind hört mit!

Achtung! Feind hört mit!

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Keep 'Em Flying

Keep 'Em Flying

1941
×
★★★
Edit this entry  
16
Hold That Ghost

Hold That Ghost

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Navy

In the Navy

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buck Privates

Buck Privates

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Dragons

Black Dragons

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
My Favorite Blonde

My Favorite Blonde

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dr. Cyclops

Dr. Cyclops

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Romance in a Minor Key

Romance in a Minor Key

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rocking Horse Winner

The Rocking Horse Winner

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry