RSS feed for Sascha

Sascha has logged 137 entries for films released in the 1950s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ice Cold in Alex

Ice Cold in Alex

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dam Busters

The Dam Busters

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scandal Sheet

Scandal Sheet

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battle in Outer Space

Battle in Outer Space

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Not of This Earth

Not of This Earth

1957
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Alligator People

The Alligator People

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Black Sleep

The Black Sleep

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ringer

The Ringer

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
He Ran All The Way

He Ran All The Way

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adventure In The Hopfields

Adventure In The Hopfields

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Town on Trial

Town on Trial

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don Quixote

Don Quixote

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seven Days to Noon

Seven Days to Noon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Der Geisterzug

Der Geisterzug

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Verbrechen nach Schulschluß

Verbrechen nach Schulschluß

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
City in the Fog

City in the Fog

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All the World's Memory

All the World's Memory

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blood of the Vampire

Blood of the Vampire

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Glenn Miller Story

The Glenn Miller Story

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mad Magician

The Mad Magician

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Smallest Show on Earth

The Smallest Show on Earth

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil Makes Three

The Devil Makes Three

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Quatermass II: Enemy From Space

Quatermass II: Enemy From Space

1957
×
★★★★
Edit this entry  
04
Man of a Thousand Faces

Man of a Thousand Faces

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paris Holiday

Paris Holiday

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man in the Raincoat

The Man in the Raincoat

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Madeleine und der Legionär

Madeleine und der Legionär

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
4D Man

4D Man

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Robot vs. The Aztec Mummy

The Robot vs. The Aztec Mummy

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The H-Man

The H-Man

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cause for Alarm

Cause for Alarm

1951
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mädchen für die Mambo-Bar

Mädchen für die Mambo-Bar

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trouble in Store

Trouble in Store

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bat

The Bat

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Superman and the Mole-Men

Superman and the Mole-Men

1951
×
★★★
Edit this entry  
25
Guns, Girls, and Gangsters

Guns, Girls, and Gangsters

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry