RSS feed for Sascha

Sascha has logged 640 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
They Called Him Spencer

They Called Him Spencer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pasta Detectives

The Pasta Detectives

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maniac

Maniac

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
City in the Fog

City in the Fog

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Colors

Colors

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rubber Band Pistol

Rubber Band Pistol

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lucky Kids

Lucky Kids

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terminal Island

Terminal Island

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
SS-GB

SS-GB

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titanic

Titanic

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boris Becker: Der Spieler

Boris Becker: Der Spieler

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rik Mayall: Lord of Misrule

Rik Mayall: Lord of Misrule

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Starting Out: The Making of Jerzy Skolimowski's Deep End

Starting Out: The Making of Jerzy Skolimowski's Deep End

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Laurin

Laurin

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Panhandle 38

Panhandle 38

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hitlers Hollywood

Hitlers Hollywood

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blackadder Rides Again

Blackadder Rides Again

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Paradise Regained: Brian de Palma's 'Phantom of the Paradise'

Paradise Regained: Brian de Palma's 'Phantom of the Paradise'

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Traveling Executioner

The Traveling Executioner

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Too Beautiful to Die

Too Beautiful to Die

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Railway Children

The Railway Children

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightmare

Nightmare

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jaguar Lives!

Jaguar Lives!

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
El Camino Christmas

El Camino Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blackadder Back & Forth

Blackadder Back & Forth

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blackadder: The Cavalier Years

Blackadder: The Cavalier Years

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red Heat

Red Heat

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Haunted Curiosity Shop

The Haunted Curiosity Shop

1901
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
All the World's Memory

All the World's Memory

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Celine and Julie Go Boating

Celine and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★★★
Edit this entry