RSS feed for Sascha

Sascha has logged 50 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Death of

The Death of "Superman Lives": What Happened?

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Neon Maniacs

Neon Maniacs

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cohen and Tate

Cohen and Tate

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Four Times That Night

Four Times That Night

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Riot

Riot

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey

Birds of Prey

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A.C.A.B.: All Cops Are Bastards

A.C.A.B.: All Cops Are Bastards

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill!

Kill!

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dr. Heckyl and Mr. Hype

Dr. Heckyl and Mr. Hype

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Emperor's Candlesticks

The Emperor's Candlesticks

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bat

The Bat

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Superman III

Superman III

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kevin Smith: Burn in Hell

Kevin Smith: Burn in Hell

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Victor and Victoria

Victor and Victoria

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rocking Horse Winner

The Rocking Horse Winner

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
Toutes peines confondues

Toutes peines confondues

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gone in 60 Seconds

Gone in 60 Seconds

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death in a French Garden

Death in a French Garden

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midnight in Saint Petersburg

Midnight in Saint Petersburg

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Am Your Father

I Am Your Father

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Superman II: The Richard Donner Cut

Superman II: The Richard Donner Cut

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Superman and the Mole-Men

Superman and the Mole-Men

1951
×
★★★
Edit this entry  
10
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Comrades

Comrades

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Requiem per un agente segreto

Requiem per un agente segreto

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zombi 3

Zombi 3

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Prince of Foxes

Prince of Foxes

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Käpt'n Senkstakes Abenteuer: Das Spukschloß von Baskermore

Käpt'n Senkstakes Abenteuer: Das Spukschloß von Baskermore

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Johnny Flash

Johnny Flash

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
They Call Me Jeeg

They Call Me Jeeg

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry