RSS feed for Sascha

Sascha has logged 57 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chateau De Sable

Chateau De Sable

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Zero Boys

The Zero Boys

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Massacre in Dinosaur Valley

Massacre in Dinosaur Valley

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gentlemen Broncos

Gentlemen Broncos

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
She Killed in Ecstasy

She Killed in Ecstasy

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rabid Dogs

Rabid Dogs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kill and Pray

Kill and Pray

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night Train to Lisbon

Night Train to Lisbon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Peril at End House

Peril at End House

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mighty Peking Man

The Mighty Peking Man

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hardly Working

Hardly Working

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beyond Doubt: The Making of Hitchcock's Favorite Film

Beyond Doubt: The Making of Hitchcock's Favorite Film

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Virgin Among the Living Dead

A Virgin Among the Living Dead

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The House on Skull Mountain

The House on Skull Mountain

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Praxis Dr. Hasenbein

Praxis Dr. Hasenbein

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ishtar

Ishtar

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Graduation Day

Graduation Day

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider Forest

Spider Forest

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Message from Space

Message from Space

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Robot vs. The Aztec Mummy

The Robot vs. The Aztec Mummy

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Texas - Doc Snyder hält die Welt in Atem

Texas - Doc Snyder hält die Welt in Atem

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Perverse Countess

The Perverse Countess

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry