RSS feed for Sascha

Sascha has logged 102 entries for films released in 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Pasta Detectives

The Pasta Detectives

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rik Mayall: Lord of Misrule

Rik Mayall: Lord of Misrule

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mortadelo and Filemon: Mission Implausible

Mortadelo and Filemon: Mission Implausible

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marshland

Marshland

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses

From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of the Masses

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Editor

The Editor

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Richard Pryor: Icon

Richard Pryor: Icon

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
That Guy Dick Miller

That Guy Dick Miller

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Kaplan

Mr. Kaplan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Skin Trade

Skin Trade

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Taking of Tiger Mountain

The Taking of Tiger Mountain

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Antboy: Revenge of the Red Fury

Antboy: Revenge of the Red Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman: Assault on Arkham

Batman: Assault on Arkham

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Suspicions of Mr. Whicher: The Ties That Bind

The Suspicions of Mr. Whicher: The Ties That Bind

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Suspicions of Mr. Whicher: Beyond the Pale

The Suspicions of Mr. Whicher: Beyond the Pale

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beltracchi - The Art of the Forgery

Beltracchi - The Art of the Forgery

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Signal

The Signal

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Remake, Remix, Rip-Off: About Copy Culture & Turkish Pop Cinema

Remake, Remix, Rip-Off: About Copy Culture & Turkish Pop Cinema

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Forbidden Kingdom

Forbidden Kingdom

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Baskin

Baskin

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
We are Twisted Fucking Sister!

We are Twisted Fucking Sister!

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night Will Fall

Night Will Fall

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's Island of Dr. Moreau

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's Island of Dr. Moreau

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kung Fu Jungle

Kung Fu Jungle

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Supermensch: The Legend of Shep Gordon

Supermensch: The Legend of Shep Gordon

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Genesis: Together and Apart

Genesis: Together and Apart

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Yes Men Are Revolting

The Yes Men Are Revolting

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
American Muscle

American Muscle

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big Game

Big Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Houdini

Houdini

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cocaine Cowboys: Reloaded

Cocaine Cowboys: Reloaded

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry