Sort by

Plainview has logged 159 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Bright

Bright

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Justice League

Justice League

2017
×
Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Flatliners

Flatliners

2017
×
Edit this entry  
02
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★
Edit this entry  
16
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
04
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Note

Death Note

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lemon

Lemon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★
Edit this entry