Sort by

PTAbro has logged 37 entries for films during March 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★
Edit this entry  
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
First Fall

First Fall

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dillinger Is Dead

Dillinger Is Dead

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
Being Two Isn't Easy

Being Two Isn't Easy

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The American Astronaut

The American Astronaut

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
There Will Come Soft Rains

There Will Come Soft Rains

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Slaughterhouse-Five

Slaughterhouse-Five

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Iceman Cometh

The Iceman Cometh

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

1967
×
★★★
Edit this entry  
04
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry