Sort by

PTAbro has logged 51 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Edit this entry  
29
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★½
Edit this entry  
27
Theremin: An Electronic Odyssey

Theremin: An Electronic Odyssey

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thirty Two Short Films About Glenn Gould

Thirty Two Short Films About Glenn Gould

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Giant God Warrior Appears in Tokyo

Giant God Warrior Appears in Tokyo

2012
×
Edit this entry  
25
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ladybug Ladybug

Ladybug Ladybug

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Night

Last Night

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★
Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Was Afraid of Falling

The Man Who Was Afraid of Falling

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Carter

John Carter

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beauty Is Embarrassing

Beauty Is Embarrassing

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Le quattro volte

Le quattro volte

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Very Bad Things

Very Bad Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Embrace

Last Embrace

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thumb Snatchers from the Moon Cocoon

Thumb Snatchers from the Moon Cocoon

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Between Beasts

Between Beasts

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Live in the Woods

I Live in the Woods

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Aziz Ansari: Dangerously Delicious

Aziz Ansari: Dangerously Delicious

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Europa

Europa

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bottle

Bottle

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Epidemic

Epidemic

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dark City

Dark City

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry