Sort by

PTAbro has logged 57 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★
Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Reconstruction of William Zero

The Reconstruction of William Zero

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Justice League: War

Justice League: War

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Hell & Back

Hell & Back

2015
×
★½
Edit this entry  
22
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★½
Edit this entry  
20
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★½
Edit this entry  
14
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★½
Read prior review Edit this entry  
26
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★
Edit this entry  
20
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tusk

Tusk

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Things to Do in Denver When You're Dead

Things to Do in Denver When You're Dead

1995
×
★★½
Edit this entry  
14
Cruel & Unusual

Cruel & Unusual

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★
Edit this entry