RSS feed for Rhys
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★½
Edit this entry  
01
Repulsion

Repulsion

1965
×
Edit this entry  
29
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mrs Brown

Mrs Brown

1997
×
★★½
Edit this entry  
25
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Edit this entry  
20
Columbus

Columbus

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
11
Good Morning

Good Morning

1959
×
Edit this entry  
11
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Edit this entry  
09
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
09
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
Edit this entry  
07
Face

Face

1997
×
★★
Edit this entry  
07
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Edit this entry  
05
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
05
Performance

Performance

1970
×
★★½
Edit this entry  
05
The General

The General

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Road

Red Road

2006
×
Edit this entry  
29
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Edit this entry