RSS feed for Rhys
  • Battleship Potemkin

    Battleship Potemkin

    ★★★★

    Loved how suprisingly gay and horny this was! Comrade Eisentstein createst a masterful frisson through, what appears to be, themost rudimental uses of editing and imagery.

  • The Double Life of Véronique

    The Double Life of Véronique

    ★★★★★

    Slow start for me but ended up as one of the most fascinating movies I've seen in a long time.

  • Pickpocket

    Pickpocket

    ★★½

    For such a revered film, I’m quite shocked how much I didn’t like this. Bresson seems to remove any elements worthy of interest and creates such a passive experience its hard to find anything in it. Also, considering Bresson is considered such a visually poetic director, this seemed fairly too reliant on dialogue for exposition and explanation. Sad!

  • Dogville

    Dogville

    ★★★★½

    Not the dog version of Farmville you’d expect but just as ruthless, scathing and grim a portrayal of human morality as the Facebook game taught.

  • Cold War

    Cold War

    ★★★

    Kate McKinnon is magnificent in this.

  • A Room with a View

    A Room with a View

    ★★★½

    This is an exceptional film save for Julian Sands giving one of the most wooden performances in film history. Hot though.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★

    For a film so deeply masculine, it seems to have come out the other end as surprisingly camp...
    Keep up the good work!

  • Caché

    Caché

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ok, to try and wrap my head around this I need to rant. These are purely my varied and scattered initial thoughts. Some films you just wish you had seen with a group of friends or family, as I'm still grasping for answers, bits I've missed etc. Read at your own discretion.

    Haneke creates a dynamic in Caché that, in his quintessential style, controls and teases our viewing. Throughout the film, the want for knowledge regarding the film's events is…

  • The Dead Zone

    The Dead Zone

    ★★★½

    The Dead Zone relies solely on its premise throughout. It never really explores any themes or tries for a consistent narrative, (excellent Letterboxd user Steve G compared it to an anthology, which is perfect) but what a premise! The film is enjoyable and engaging throughout, with Cronenberg’s uncompromising direction suiting the film’s more violent aspects perfectly. A great watch!

  • The Cameraman

    The Cameraman

    ★★

    In all honesty this was quite arduous. Keaton is without a doubt one of cinema's great geniuses, but in this I found it particularly difficult to get by watching considering it portrays such a bleak view of the world. Granted, cinema often and justifiably does this, but in an early silent comedy work, it seemed vague and infuriating; are we supposed to laugh at Keaton's relentless misfortune every time? Or despair? In either case it seemed the same joke of…

  • Dogtooth

    Dogtooth

    ★★★★

    Fucking hell.


    Also this is unintentionally the second film I've seen today that deals with confinement and the delirium that it creates. My subconscious sure has one helluva sense of humour!

  • The Exterminating Angel

    The Exterminating Angel

    ★★★★★

    Unexpectedly prescient, surprisingly life-affirming. Bunuel's discipline to Absurdity bases his ideas so closely within reality, you can only gaze in amazement.