Sort by

Patrick has logged 519 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boys from Brazil

The Boys from Brazil

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Super Bob Einstein Movie

The Super Bob Einstein Movie

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Edit this entry  
23
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★
Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
'Gator Bait

'Gator Bait

1974
×
★★
Edit this entry  
19
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
½
Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Edit this entry  
12
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Saturday Night

Mr. Saturday Night

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Edit this entry  
02
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Stillwater

Stillwater

2021
×
★½
Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mrs. Parker and the Vicious Circle

Mrs. Parker and the Vicious Circle

1994
×
★★½
Edit this entry  
12
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★½
Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry