Sort by

Nicole has logged 145 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
17
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry