RSS feed for Pulpilone
  • Rashomon

    Rashomon

    ★★★★★

    Most of the time we can't even be honest with ourselves.

  • Hannah Gadsby: Douglas

    Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★½

    Confidence makes you stupid.

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★

    I heard the spanish version is better.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★½

    For 129 minutes, I was thinking "people actually paid to watch this?"

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

    smART.

  • Sincerely Louis C.K.

    Sincerely Louis C.K.

    ★★★½

    You know what? I'm happy he is back

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    I don't get people who dig this stuff.

  • November

    November

    ★★★★

    Take your pants off and put them on your head. The plague will think we have two asses and won’t dare to touch us.

  • The Platform

    The Platform

    ★★★½

    The message is: that in lowest floors no one even looks at the table anymore, they eat each other or kill themselves, so if a little child survives the lowest floor it's the biggest message possible. Okay I'm not against this message but with that speed the child hits the ceiling and paints the room with her blood, right?

  • Hustlers

    Hustlers

    Cardi B must be the most annoying person in universe, right?

  • 1917

    1917

    ★★

    "English. Not German. Friend... I'm a friend" *almost all countries laugh*

  • An Evening with Beverly Luff Linn

    An Evening with Beverly Luff Linn

    ★★★

    Honestly what the fxck are these people on, cause I want some