Sort by

Lizzy has logged 43 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Same Same But Different

Same Same But Different

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Polar

Polar

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★
Edit this entry  
27
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reign Over Me

Reign Over Me

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry