Sort by

Lizzy has logged 119 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Burial of Kojo

The Burial of Kojo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wound

The Wound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
The Birch

The Birch

2016
×
Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Häxan

Häxan

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Man and a Woman

A Man and a Woman

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Newness

Newness

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Suspense.

Suspense.

1913
×
Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slice

Slice

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Babel

Babel

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
King Jack

King Jack

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Passion

Passion

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★
Edit this entry