Sort by

Lizzy has logged 86 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★½
Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Now and Then

Now and Then

1995
×
★★½
Edit this entry  
29
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Cargo

Cargo

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★½
Edit this entry  
27
Splatter

Splatter

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
26
No One Lives

No One Lives

2012
×
★★
Edit this entry  
26
Shimmer Lake

Shimmer Lake

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christine

Christine

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possum

Possum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pi

Pi

1998
×
★★½
Edit this entry  
23
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
Braid

Braid

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Paper Year

Paper Year

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Divines

Divines

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★
Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Survivalist

The Survivalist

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Piercing

Piercing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nun

The Nun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Smart People

Smart People

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry