Sort by

Lizzy has logged 649 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This Night I'll Possess Your Corpse

This Night I'll Possess Your Corpse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
31
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Farm: Angola, USA

The Farm: Angola, USA

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Electric Shadows

Electric Shadows

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Skin: A History of Nudity in the Movies

Skin: A History of Nudity in the Movies

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Flower

Flower

2017
×
★★
Edit this entry  
27
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Antrum

Antrum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★½
Edit this entry  
26
his love.

his love.

×
Read the review Edit this entry  
25
Song at Midnight

Song at Midnight

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cabiria

Cabiria

1914
×
★★½
Edit this entry  
23
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Love in a Fallen City

Love in a Fallen City

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Battle: Los Angeles

Battle: Los Angeles

2011
×
★½
Edit this entry  
21
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★
Edit this entry  
20
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★
Edit this entry  
20
An Inn in Tokyo

An Inn in Tokyo

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★
Edit this entry  
18
The Kid

The Kid

1921
×
★★½
Edit this entry  
18
Confession

Confession

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Greed

Greed

1924
×
★★★
Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dominique

Dominique

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bloody Wednesday

Bloody Wednesday

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★½
Edit this entry  
12
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Borderline

Borderline

1930
×
★★½
Edit this entry  
11
Celia

Celia

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Metamorphosis

Metamorphosis

1990
×
★★★
Edit this entry  
10
Sita Sings the Blues

Sita Sings the Blues

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry