Sort by

Lizzy has logged 61 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shara

Shara

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Perhaps Love

Perhaps Love

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Distance

Distance

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Luz

Luz

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Away with Words

Away with Words

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Freaks

Freaks

1932
×
★★
Edit this entry  
18
Gotti

Gotti

2018
×
Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Fall from Grace

A Fall from Grace

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★
Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Life Itself

Life Itself

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beast

Beast

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Split

Split

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry