• To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • Lawrence of Arabia

    ★★½

  • The Manchurian Candidate

    ★★½

  • Dr. No

    ★★½

  • Carnival of Souls

    ★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★

  • Birdman of Alcatraz

    ★★

  • La Jetée

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★½

  • Pit and the Pendulum

  • Through a Glass Darkly

    ★★½

  • Night Tide

    ★★½

  • Lola

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★

  • The White Dove

    ★★★★½

  • La Vérité

    ★★½

  • Spartacus

    ★★½

  • Black Sunday

    ★★★★

  • Jigoku

    ★★★★

  • House of Usher

  • Psycho

    ★★★½

  • The Apartment

    ★★★

  • Peeping Tom

    ★★★½

  • Breathless

    ★★★

  • Ben-Hur

    ★★★

  • North by Northwest

    ★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • Tiger Bay

    ★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★½

  • House on Haunted Hill

    ★★★

  • I Want to Live!

    ★★★½

  • Shadows

    ★★

  • The Fly

    ★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • Gigi

    ★★

  • Wild Strawberries

    ★★★

  • 12 Angry Men

    ★★½

  • The Incredible Shrinking Man

    ★★★

  • The Seventh Seal

    ★★½

  • Funny Face

    ★★★★

  • Around the World in Eighty Days

    ★★½

  • The Ten Commandments

    ★★

  • Written on the Wind

    ★★★½

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • All That Heaven Allows

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★½

  • Godzilla

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★½

  • Magnificent Obsession

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★

  • An Inn at Osaka

    ★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★

  • Tokyo Story

    ★★★

  • Roman Holiday

    ★★★

  • Ugetsu

    ★★★½

  • Summer with Monika

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • The African Queen

    ★★½

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★★½

  • Late Spring

    ★★★

  • The Third Man

    ★★★

  • Rope

    ★★★½