jessie has logged 53 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Polar

Polar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Manic

Manic

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Perfect Sisters

Perfect Sisters

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yes Day

Yes Day

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Game of Death

Game of Death

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Sweet Hell

Home Sweet Hell

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Butchers

Butchers

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Road House

Road House

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Triangle

Triangle

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Becky

Becky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friendsgiving

Friendsgiving

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
An Officer and a Murderer

An Officer and a Murderer

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alone

Alone

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry