RSS feed for pureaubaby

pureaubaby has logged 215 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nun's Story

The Nun's Story

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Road to Christmas

Road to Christmas

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Damned Don't Cry

The Damned Don't Cry

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Platoon

Platoon

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Richard III

Richard III

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry