• Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★½

    i find it hard to have a definitive favourite wes anderson film but i have such a soft spot for this movie because it’s the first one of his that i properly connected with

  • Can't Hardly Wait

    Can't Hardly Wait

    ★★½

    can this cast get anymore 90s-esque?

  • Moana

    Moana

    ★★★★½

    cant believe it took me so long to watch this

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    don’t you see? it’s called love

  • Hardball

    Hardball

    ★★★

    didn’t expect this to make me cry but here we are

  • The Sixth Sense

    The Sixth Sense

    ★★★★½

    it’s so funny to me that of all things that could’ve spoilt the plot twist for me prior to watching this, it was the movie 50 first dates

  • The Game

    The Game

    ★★★★

    i’m not that keen on the ending.

    regardless, the concept of this film feels like something charlie kaufman would write. it really makes me want him and fincher to collaborate in the future.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    i just sat in silence and disbelief whilst the credits rolled. such a deeply unsettling yet fascinating film with so many layers that only someone like lynch could pull off so perfectly. wow.

  • Gangs of New York

    Gangs of New York

    ★★★½

    i feel like this had potential to be sooo much better.
    daniel day lewis carried (when does he not?)

  • Moon Knight

    Moon Knight

    ★★★★

    when moon knight was first released, i was consistent with every episode that came out for the first three weeks. however, after what i thought was one of (if not the most) strongest pilot episodes for an mcu show, i did feel my interest in it slightly lessen. its direction was very inconsistent and confusing to grasp.

    i did, however, decide to give the rest of the show a chance and i’m glad i did. it eventually picked up and…

  • The Crow

    The Crow

    ★★★★

    brandon lee’s death is so heartbreaking because this movie was an amazing last performance to have, but it shouldn’t have been his last performance. he had so much more left to give.

  • Bride Wars

    Bride Wars

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    why tf were they having a long ass deep convo like that in front of everyone at the wedding tf😭😭