Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
15
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
Edit this entry  
12
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
Edit this entry  
06
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★½
Edit this entry  
06
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Valley of the Bees

The Valley of the Bees

1968
×
★★★★
Edit this entry  
31
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★½
Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★½
Edit this entry  
21
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Edit this entry  
20
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
19
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Braindead

Braindead

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Double Dragon

Double Dragon

1994
×
★★
Edit this entry  
16
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
Edit this entry  
15
Ashes and Snow

Ashes and Snow

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Secret Formula

The Secret Formula

1965
×
★★★
Edit this entry  
12
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
09
Elena

Elena

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Manoel's Destinies

Manoel's Destinies

1984
×
★★★
Edit this entry