• Guilty of Romance

    Guilty of Romance

    ★★★★

    2,000th movie

    I made sure to reserve this spot for the one and only Sion Sono

    Guilty of Romance starts off really strong, dramatic and intense. The themes about masochism in Japan are portrayed really well and the mystery of the murder and what's going to happen to the main character really grab your attention from there on. The colors of the movie are beautiful, and Sono shows he can tell a story with multiple layers easily. The length of…

  • The Brown Bunny

    The Brown Bunny

    ★★★★

    Man, Vincent Gallo sure likes to film himself with random females... and roads

  • Cowboy Bebop

    Cowboy Bebop

    ½

    Fuck this overrated garbage

    Edit: I have this show rated as a 7/10, I just wrote this review because I don't get the praise

  • Taste of Cherry

    Taste of Cherry

    ★★★★

    Cherish life

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★

    Unfunny and random

  • Alexander

    Alexander

    ★★½

    Imagine living 2300+ years ago and still having movies and books being made about you to this very day, your name being one of the most searched names on the Internet and no other general being able to take your throne as the greatest general to ever live, with no battles lost... What an amazing legacy to leave behind

    Though every great person in history has their legacy, every legacy has it's ups and downs, and Alexander's legacy is sure…

  • Linda Linda Linda

    Linda Linda Linda

    ★★★★

    What a great way to end 2021

    What a great movie to mark as my 1,900th (Specifically chose this movie in particular)

    I wish all of us a much better year

  • Visitor Q

    Visitor Q

    ★★★½

    One of the more wholesome movies I have seen

  • Love Exposure

    Love Exposure

    ★★★★★

    I wanna be exposed to Ryu's love

  • Kotoko

    Kotoko

    ★★★½

    Dark, gloomy, chaotic, messy, noisy and most importantly, subversive.

    This is a movie that resembles Audition by Takashi Miike in every single way possible, with the exception of the subject matter and how both movies deal with it. A masochistic man enjoys getting beaten up by an anorexic, schizophrenic woman in this dark flick, which is somewhat similar to the former movie mentioned in some way, and both movies circle around subverting audience expectations, though with Audition there is only…

  • Chinatown

    Chinatown

    ★★★★

    Chinatown is a mystery of a film, not just in the fact that it is indeed a screenplay in the mystery genre, but also in the fact that it would be a real mystery to try and dive deep into it's waters and fully describe what it means without losing your nose or one of your eyes in the process.

    Jack Nicholson and Roman Polanski in this film are an example of what would have been if Jimmy Stewart and…

  • Freaky Friday

    Freaky Friday

    ★★★½

    What a weird phase in Radiohead's career