Veera has logged 150 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Bean

Bean

1997
×
★★½
Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
El Topo

El Topo

1970
×
★★★½
Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Edit this entry  
19
Onnellinen mies

Onnellinen mies

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
iHuman

iHuman

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Miss Hothead

Miss Hothead

1943
×
★★½
Edit this entry  
15
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
I, Pastafari: A Flying Spaghetti Monster Story

I, Pastafari: A Flying Spaghetti Monster Story

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Koko: A Talking Gorilla

Koko: A Talking Gorilla

1978
×
★★★½
Edit this entry  
14
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Innocence Unprotected

Innocence Unprotected

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Reporter

The Reporter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sanctorum

Sanctorum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beasts Clawing at Straws

Beasts Clawing at Straws

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Hustler's Diary

A Hustler's Diary

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Run, Uje, Run

Run, Uje, Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bleed Out

Bleed Out

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Pickup Game

The Pickup Game

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Hi, A.I.

Hi, A.I.

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Soviet Hippies

Soviet Hippies

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Building Arnold Schwarzenegger

Building Arnold Schwarzenegger

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Revenge

Revenge

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tezuka's Barbara

Tezuka's Barbara

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Behind the Door

Behind the Door

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Luz: The Flower of Evil

Luz: The Flower of Evil

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry