Sort by

PuRock has logged 45 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Curtains

Curtains

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shriek of the Mutilated

Shriek of the Mutilated

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Answer the Phone!

Don't Answer the Phone!

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Massacre at Central High

Massacre at Central High

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ghost

The Ghost

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Church

The Church

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lost Skeleton of Cadavra

The Lost Skeleton of Cadavra

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Campfire Tales

Campfire Tales

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Windmill Massacre

The Windmill Massacre

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★
Edit this entry  
21
The Eternal Evil of Asia

The Eternal Evil of Asia

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In Search of Lovecraft

In Search of Lovecraft

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mazes and Monsters

Mazes and Monsters

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birth of the Living Dead

Birth of the Living Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fiend

Fiend

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Creative Control

Creative Control

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
He Never Died

He Never Died

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dream Home

Dream Home

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Baby Doll

Baby Doll

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hand Fart

Hand Fart

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Abhijan

Abhijan

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Devil's Candy

The Devil's Candy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry