Sort by

Hannah has logged 33 entries for films during February 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Giant

Giant

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bully

Bully

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
Read the review Edit this entry  
10
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
Read the review Edit this entry  
04
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Badlands

Badlands

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry