Highest rated films

  • The Northman

    ★★★★★

  • What Is a Woman?

    ★★★★★

  • Three Thousand Years of Longing

    ★★★★½

  • Mrs. Harris Goes to Paris

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Barbarian

    ★★★★

  • Pearl

    ★★★★

  • See How They Run

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • Sabrina

    ★★★★★

  • Mass

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • Guess Who's Coming to Dinner

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 991 Films watched
  • 82.6 Average per month
  • 20.2 Average per week

Milestones

First Film

Song of the Sea

Jan 2

Most Watched

They Go Boom!

3 times

Fifty Shades Freed

twice

Fifty Shades Darker

twice

The Trouble with Husbands

twice

Fifty Shades of Grey

twice

Last Film

David et Goliath

Dec 5

Genres, countries & languages

Comedy
419 films
Drama
326 films
Romance
212 films
Animation
129 films
Music
107 films
Crime
103 films
Thriller
101 films
Action
99 films
Horror
67 films
Adventure
65 films
USA
837 films
UK
56 films
France
42 films
Germany
23 films
Canada
22 films
Italy
9 films
Japan
7 films
Hungary
5 films
Denmark
5 films
Australia
5 films
English
932 films
French
26 films
German
5 films
Japanese
4 films
Italian
3 films
Spanish
3 films
Cantonese
2 films
Finnish
2 films
Hungarian
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 183 Added 1144

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Robert’s most liked review

King Kong

King Kong

★★★★

The grandaddy of FX-driven blockbusters, with Fay Wray, cinema's original scream queen. The middle (and longest) section taking place on the island went on a little long for my tastes. But that's only a minor criticism as the film is massively entertaining otherwise.

More reviews

Robert’s most liked list

The Fresh Lobster
Gus Van and Joe Schenck
Character Studies

Definitive Pre-Code

My attempt at a comprehensive list of feature-length and short sound films produced in America between 1930 and July 1934 (plus others included on pre-code.com, and Wikipedia's and Letterboxd's other Pre-Code film lists).

I am open to suggestions to add or delete entries.

More lists

Highs and lows

Highest Average

One Flew Over the Cuckoo's Nest
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Man-Thing
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Great Junction Hotel

Films Robert watched in 2022

  • David et Goliath
  • Ratatouille
  • One Sunday Afternoon
  • The Matrix
  • The King's Man
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • The Last Cartridge, an Incident of the Sepoy Rebellion in India
  • See How They Run
  • To Kill a Mockingbird
  • A Railway Tragedy
  • Shivers
  • Inherit the Wind
  • Fatty's Magic Pants
  • Popeye
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Pearl
  • Cars
  • Kingsman: The Secret Service
  • Barbarian
  • The Professor and the Madman
  • The Sting
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Best Years of Our Lives
  • Will It Happen Again?
  • The Reluctant Dragon
  • Hunting in 1950
  • The Help
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • The Soilers
  • Bullet Train
  • A Place in the Sun
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Mud and Sand
  • eXistenZ
  • Just Rambling Along
  • Jaws
  • Richard Widmark: Strength of Characters
  • Marilyn Monroe: The Mortal Goddess
  • The Equalizer 2
  • Don't Bother to Knock
  • Singapore Sue
  • The Equalizer
  • Knock Knock
  • Sylvia Scarlett
  • A Walk in the Clouds
  • M. Butterfly
  • A Society Sensation
  • Fast Company
  • Spying the Spy
  • Casualties of War
  • Rabid
  • Tough Luck and Tin Lizzies
  • Wife and Auto Trouble
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Phantom of the Paradise
  • Heaven Will Protect A Woiking Goil
  • Brother, Can You Spare a Dime?
  • Lucky Devils
  • Two Girls on Broadway
  • Two Tars
  • The Prince and the Showgirl
  • Roping a Bride
  • Double Wedding
  • Honolulu
  • Niagara
  • A Damsel in Distress
  • Sweepings
  • Monkey Business
  • Mabel, Fatty and the Law
  • The King and the Chorus Girl
  • We're Not Married!
  • Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein
  • Sabrina
  • The Egyptian Mummy
  • Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles
  • Fifty Shades Freed
  • Three Men on a Horse
  • Fifty Shades Freed
  • The Cat and the Fiddle
  • The Spirit of Notre Dame
  • Silk Stockings
  • The Phantom of Crestwood
  • Stalag 17
  • Fatty Joins the Force
  • The Strawberry Blonde
  • Clue
  • The Men Haters Club
  • White Shadows in the South Seas
  • Dark Victory
  • The Haunted Hotel
  • Little Shop of Horrors
  • Colleen
  • The Lady from Shanghai
  • The Ghost of Frankenstein
  • Kansas City Princess
  • Fifty Shades Darker
  • The Blue Dahlia
  • Fifty Shades Darker
  • Candyman
  • He Was Her Man
  • Love Affair
  • Old Henry
  • The Trouble with Husbands
  • They Go Boom!
  • Goodbye Again
  • Murder, My Sweet
  • The Fighting Marshall
  • The Famous Ferguson Case
  • Laura
  • Narcotic
  • Artie Shaw's Class in Swing
  • Nothing But Nerves
  • The Forgotten Man
  • Dream Stuff
  • Union Depot
  • The Roaring Twenties
  • Green Lantern: Beware My Power
  • The Fixer Uppers
  • Fifty Shades of Grey
  • Candyman: Farewell to the Flesh
  • Fifty Shades of Grey
  • The Grapes of Wrath
  • Darby O'Gill and the Little People
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • A Dog's Life
  • Shoulder Arms
  • Desk Set
  • The Live Ghost
  • The Age of Consent
  • That Uncertain Feeling
  • Tit for Tat
  • That Lady in Ermine
  • Them Thar Hills
  • The Babbling Book
  • The Man's Angle
  • Fit to be Tied
  • Lighthouse Love
  • They Go Boom!
  • My Past
  • Candyman
  • Waiting for Baby
  • The Man's Angle
  • Hoagy Carmichael
  • Crime Control
  • The Witness
  • Sinners' Holiday
  • Journey to the Lost City
  • Belle of the Night
  • Fit to be Tied
  • Pulling a Bone
  • Once Over, Light
  • I Surrender Dear
  • Oh, My Operation
  • The Babbling Book
  • Maleficent
  • The Greatest Lie Ever Sold: George Floyd and the Rise of BLM
  • Men
  • The Making of a Man
  • A Rhapsody in Black and Blue
  • Ziegfeld Follies
  • A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
  • Perfect Day
  • Lighthouse Love
  • Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life
  • Jezebel
  • They Go Boom!
  • Your Hat
  • A Bundle of Blues
  • Sing, Bing, Sing
  • Walking the Baby
  • The Trespasser
  • Kind Hearts and Coronets
  • Will Success Spoil Rock Hunter?
  • Men O'War
  • City of Wax
  • The Barber Shop
  • What Price Pants
  • Black and Tan
  • Cab Calloway's Hi-De-Ho
  • Beau Ideal
  • Three Thousand Years of Longing
  • Berth Marks
  • Mickey's Orphans
  • The Champ
  • Lambchops
  • The Valiant
  • Come to Dinner
  • Dinner at Eight
  • The Suicide Squad
  • The Midnight Patrol
  • House of Dracula
  • The Indian Tomb
  • The Tiger of Eschnapur
  • 'G' Men
  • Lovin' the Ladies
  • The Sex Life of the Polyp
  • Be Big!
  • The Fallen Idol
  • Me and My Gal
  • Ghost Parade
  • Reframed: Marilyn Monroe
  • Final Destination 3
  • Final Destination 2
  • Come Clean

See all 991

World map

Highly rated films Robert is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Everything Everywhere All at Once
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Mars One
  • Argentina, 1985
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Aftersun
  • The Fabelmans

Highly rated with Robert’s friends Patron

  • The Godfather
  • Seven Samurai
  • Back to the Future
  • Schindler's List
  • The Godfather: Part II
  • Parasite
  • GoodFellas
  • Whiplash
  • There Will Be Blood
  • Come and See
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • 12 Angry Men
  • The Shawshank Redemption
  • Before Sunrise
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Empire Strikes Back
  • City of God
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Thing
  • It's a Wonderful Life
  • Pulp Fiction
  • Cowboy Bebop
  • The Shining
  • High and Low
  • La La Land
  • Fight Club
  • The Dark Knight
  • Inglourious Basterds
  • The Truman Show
  • Interstellar
  • Apocalypse Now
  • Magnolia
  • Harakiri
  • Get Out
  • Dog Day Afternoon
  • Rear Window
  • Django Unchained
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Se7en
  • Before Sunset
  • Inception
  • Spirited Away
  • The Incredibles
  • Jurassic Park
  • The Pianist
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Stalker
  • Chungking Express
  • The Green Mile
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Silence of the Lambs
  • La Haine
  • Cinema Paradiso
  • Yi Yi
  • Ratatouille
  • WALL·E
  • Paper Moon
  • Possession
  • Psycho
  • Mishima: A Life in Four Chapters

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more