Sort by

Adam has logged 310 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Adventures of Mark Twain

The Adventures of Mark Twain

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Antz

Antz

1998
×
Edit this entry  
30
Aloha Scooby-Doo!

Aloha Scooby-Doo!

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
Edit this entry  
22
The Avengers

The Avengers

2012
×
Edit this entry  
22
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
Read the review Edit this entry  
20
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
17
Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys

Rudolph the Red-Nosed Reindeer & the Island of Misfit Toys

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Hairspray

Hairspray

2007
×
Edit this entry  
16
Hairspray

Hairspray

1988
×
Edit this entry  
16
Precious

Precious

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★½
Read prior review Edit this entry  
15
Home Alone 4

Home Alone 4

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
14
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
13
King Candy

King Candy

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
Read the review Edit this entry  
10
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
Edit this entry  
07
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
Edit this entry  
07
Terror

Terror

1978
×
Read the review Edit this entry  
07
Stanley

Stanley

1972
×
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Edit this entry  
04
Elephant

Elephant

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Aloha Scooby-Doo!

Aloha Scooby-Doo!

2005
×
Read the review Edit this entry  
04
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
Edit this entry  
04
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
Edit this entry  
04
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Read the review Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
Edit this entry