Sort by

Adam has logged 21 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★½
Edit this entry  
01
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry